ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

Ο Ολυμπιακός έκανε το πρώτο βήμα

Ο Ολυμπιακός παίζοντας καταπληκτικό μπάσκετ σε άμυνα κι επίθεση επικράτησε εύκολα της Αναντολού Εφές (87-72) κανοντας το πρώτο απο τα τρία βήματα που χρειαζεται για να βρεθεί στο Final 4.

Ο Ολυμπιακός παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ σε άμυνα και επίθεση διέλυσε την Αναντολού Εφές με 87-72 κι έκανε το 10 στη σειρά. Οι Πειραιώτες δεν άφησαν το παραμικρό περιθώριο στην τουρκική ομάδα, ωστόσο οφείλουν να ξεχάσουν γρήγορα το παιχνίδι και να επικεντρωθούν στο Game 2 (21/04). Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος πήρε πράγματα από όλους τους παίκτες του οι οποίοι έπαιξαν συγκλονιστική άμυνα μέσω της οποίας τα πάντα έγιναν και πιο εύκολα στην επίθεση.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Με τέτοια άμυνα θα ήταν αδύνατον να χάσει ο Ολυμπιακός. Επίσης με τόσα τρίποντα (10/23) θα ήταν αδύνατον να χάσει. Επίσης είχε 13 περισσότερα ριμπάουντ (41-28) και 4 περισσότερες ασίστ (16-12).

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Βαγγέλης Μάντζαρης σε 25:32 είχε 14 πόντους (0/1δ., 4/8τρ., 2/2β.), 6 ριμπάουντ, μία ασίστ, 2 κλεψίματα κι ένα λάθος!

Ο Νίκολα Μιλουτίνοφ έκανε πάρτι στα 26:28 που αγωνίστηκε έχοντας 11 πόντους (5/9δ., 1/2β.), 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κοψίματα.

Τέλος ο Βασίλης Σπανούλης είχε εκπληκτική παρουσία στο δεύτερο ημίχρονο τελειώνοντας το ματς με 10 πόντους και 7 ασίστ ενώ υπέπεσε σε 4 λάθη (κανένα στο δεύτερο ημίχρονο).

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Μπράιαντ Ντάνστον τα βρήκε… σκούρα με τον Μιλουτίνοφ ενώ στην επίθεση είχε 8 πόντους με 3/9 σουτ και μόλις ένα ριμπάουντ.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Με το σκορ στο 70-60, ο Σπανούλης πήρε την κατάσταση στα χέρια του με πάσες και καλάθια, η άμυνα επανήλθε στα γνωστά υψηλά επίπεδα και το σκορ έγινε 85-64 με επιμέρους σκορ 15-4 σε διάστημα 3 λεπτών.

Τα δεκάλεπτα: 18-11, 42-31, 67-50, 87-72

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ 1-0

Ολυμπιακός – Αναντολού Εφές 87-72