ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

Με νέους σφράγισε την πρόκριση!

Με την τριάδα των νέων μεταγραφών να παίζουν βασικοί αλλά και 3 νέους παίχτες από την ακαδημία ο Ολυμπιακός ξεπέρασε το εμπόδιο του Άρη για το Κύπελλο.

O Oλυμπιακός νίκησε 2-0 τον Αρη στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» και πέρασε στα προημιτελικά του Κυπέλλου χωρίς όμως να ενθουσιάσει με την απόδοσή του. Σισοκό και Νικολάου τα πρώτα γκολ τους με την κόκκινη φανέλα. Καλός, τηρουμένων των αναλογιών, ο Αρης του Νίκου Αναστόπουλου.

Σε ένα ματς με λίγες και καλές, όμως, φάσεις ο Ολυμπιακός ήταν ουσιαστικός, δεν κινδύνευσε στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και πήρε την πρόκριση με συνολικό σκορ 3-1 (2-0 στο Καραϊσκάκης). Οι πρωταθλητές Ελλάδας έπαιξαν με τη φωτιά μετά το 65ο λεπτό, όμως ο νεαρός Νικολάου καθάρισε την πρόκριση στο 86ο λεπτό με γκολ-κεφαλιά.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΔΥΟ ΟΜΑΔΩΝ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπέντο): Λεάλι, Σισοκό, Νικολάου, Ρέτσος, Παρέδες (Φιγκέιρας 80′), Μάρτινς (Ρομαό 77′), Μπουχαλάκης, Ελιουνούσι (Σεμπά 71′), Μανθάτης, Ανσαριφάρντ, Καρντόσο.

ΑΡΗΣ (Αναστόπουλος): Αναγνωστόπουλος, Τζανακάκης, Τσουμάνης, Χαριτωνίδης, Ούγκο ντε Σόουζα, Νέτο (Καρβούνης 87′), Ντούνης (Παυλίδης 75′), Πίτου Γκαρσία, Καπνίδης, Μακουτά (Ανάκογλου 70′), Μπαργκάν.

Σκόρερ: 1-0 (Σισοκό 50′), 2-0 (Νικολάου 86′).